Ar jau teko susidurti su terminu “farmacinės paskirties kosmetika” (angl. cosmeceuticals)? Kosmetologai ar dermatologai žino, koks yra skirtumas tarp kosmetikos priemonių, kurios parduodamos prekybos centruose ir tų, kurie skirti tik tam tikrų odos problemų sprendimui. Biochemijos mokslų daktarės Editos Mištinienės, biotechnologijų bendrovės “Profarma” vadovės ir vienos iš odos priežiūros priemonių prekės ženklo PEONIA įkūrėjos teigimu, “farmacinės paskirties kosmetika” arba angl. terminas “cosmeceutics” yra hibridinis žodis, sujungiantis tokias sąvokas kaip “kosmetinis” ir “farmacinis”. Tai tokios odos priežiūros priemonės, kurios, kitaip nei vaistiniai preparatai yra priskiriamos kosmetikos kategorijai ir joms nereikia gydytojo recepto. Pagrindinis šių priemonių skirtumas nuo kosmetikos, tai, kad farmacinės paskirties priemonių aktyviųjų medžiagų koncentracijos yra gerokai didesnės ir jos skirtos spręsti tokias odos priežiūros problemas –kaip aknė, specifinės raukšlės, pigmentinės dėmės, stipri odos dehidratacija ir pan. Tuo tarpu kosmetikos priemonių sudėtyje daugiau nei aktyviųjų ingredientų yra pagalbinių medžiagų, kurios daro priemones jusliškai patrauklesnes vartotojui. Taigi tokioje kosmetikoje veikliosios medžiagos sudaro labai nedidelę dalį.

Farmacinės paskirties odos priežiūros priemonės

 Šios priemonės ne tik padengia odos paviršių, bet jų sudėtyje esantys aktyvieji ingredientai “geba” prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. Farmacinės paskirties odos priežiūros aktyviųjų medžiagų koncentracijos yra didesnės, jų formuluotės padeda išlaikyti jų aktyvumą ilgą laiką bei prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. Pavyzdžiui, vitaminas c labai greitai praranda savo aktyviąsias savybes. Norint užtikrinti, kad jis išliktų aktyvus ilgą laiką ir padėtų spręsti tam tikras odos problemas (hiperpigmentacija), reikia užtikrinti formuluotės stabilumą ir apsaugoti nuo oksidacijos –sako Dr. E. Mištinienė. Taip pat ir retinolis, peptidai, aminorūgštys, taip pat turi būtų tinkamos koncentracijos, kad išlaikytų stabilumą ir sumažintų odos senėjimo požymius, raukšlių atsiradimą, pasiekę odos dermį -skatintų kolageno, elastino gamybą bei padėtų atstatyti odos ląsteles.

Taigi, galėtume išskirti 3 pagrindinius skirtumus, kuo kosmetika skiriasi nuo farmacinės paskirties kosmetikos:

  • Farmacinės paskirties odos priežiūros   priemonėse yra didesnė aktyviųjų medžiagų koncentracija. Jų koncentracija turi būti pagrįsta moksliniais, klinikiniais tyrimais. Tuo tarpu kosmetikos priemonės bus maloni naudoti (malonūs kvapai, kitos malonios juslinės savybės, tačiau jų poveikis odai dėl nedidelių veikliųjų medžiagų koncentracijų, bus minimalus).
  • Farmacinės paskirties  odos priežiūros priemonės yra stipresnio poveikio nei kosmetinės priemonės, bet ne tokio stipraus, kaip vaistiniai preparatai. Šios priemonės kuriamos pasitelkus mokslinius tyrimus tam, kad būtų pasiektas norimas ir pakankamai greitas bei pastebimas rezultatas –aknės gydymas, odos hidratavimas, odos ląstelių atstatymas, skatinant kolageno, elastino bei augimo faktorių gamybą.
  • Pardavimo vieta. Kosmetikos priemonės yra parduodamos masinės prekybos vietose -prekybos centruose, prekybos tinkluose, o dabar jau galima įsigyti ir vaistinėse, kai farmacinės paskirties priemonės yra parduodamos specializuotuose kosmetikos parduotuvės arba kosmetologijos klinikose.

Šaltiniai:

Information courtesy from Debra Spence – Answering your skin problems with Science and Nature. Debra Spence is a Cosmetic Chemist and Skin Specialist who provides skincare and treatment tips, product recommendations and reviews to professionals and patients. www.debraspence.com Content Copyright © 2017, Debra Spence