Dr. Edita Mištinienė

Odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties (HR) gausoje sunku išsirinkit priemones, kurios būtų efektyviausios kovojant su raukšlėmis ir odos dehidratacija. Šios priemonės skiriasi ne tik sudėtimi, hialurono rūgšties koncentracija, bet ir labai dažnai kaina –kuri gali skirtis, net kelis kartus ar daugiau. Kaipgi įsivertinti, ar prekės kaina tikrai atitinka kokybę bei mūsų poreikius ir ar jos sudėtyje esanti HR tikrai atliks savo darbą.

Kas yra hialurono rūgštis?

Šiandien kosmetikos pramonėje tai turbūt dažniausiai sutinkama veiklioji medžiaga, pasižyminti ”stebuklingomis” odos drėkinimo savybėmis. Hialurono rūgštis -natūrali molekulė (polisacharidas) randama odoje, plaukuose, akyse, sąnariuose bei nervuose, kuri užpildo tarpląstelinius sluoksnius, ypač odoje tarp kolageno ir elastino fibrilių. Hialurono rūgštis –yra tarsi “kempinė”, kuri pritraukia drėgmę, jos prisigeria ir išlaiko odos viduje. Todėl mes atrodome ir jaučiamės  sveikesni ir jaunesni, kai yra pakankamai HR šiuose svarbiuose organuose.

Hialurono rūgštis ar natrio hialuronatas? Kuo jie skiriasi?

Kovojant su odos senėjimu svarbiausias yra odos drėkinimas, todėl hialurono rūgštis, kartu su savo “seserimi” natrio hialuronatu, yra privaloma priemonė. Kuo skiriasi hialurono rūgštis nuo natrio hialuronato?

Natrio hialuronatas yra hialurono rūgšties vandenyje tirpios druskos formuluotė, kuri yra stabilesnė ir sumažina oksidaciją.  Esminis skirtumas tarp jų yra tas, kad natrio hialuronato yra santykinai mažesnė molekulinė masė, todėl jis lengviau prasikverbia į gilesnius odos sluoksnius.  Natrio hialuronatas taip pat “išlaiko” iki 1000 kartų daugiau vandens nei jo natūralus analogas HR. Šių savybių dėka, naudojant natrio hialuronatą ant odos, pastarasis skverbiasi į gilesnius dermio sluoksnius, palaiko drėgmę ir skatina mikrocirkuliaciją. Jo dėka oda tampa lygesnė ir švelnesnė.

Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis odos priežiūros priemones su hialurono rūgštimi?

Jei ketinate įsigyti odos priežiūros priemones, patariama rinkitis mažesnės nei 2 procentų koncentracijos priemones. Kodėl?

Didžiausia nauda, kurią oda gauna naudojant natrio hialuronatą yra susijusi su jos molekuline mase, koncentracija bei gebėjimu “prisigerti” vandens bei jį išlaikyti.  Šiuo atveju, molekulės DYDIS yra labai svarbus. Molekulinė masės yra matuojama atomų masės vienetais daltonais* arba trumpiau -kDa.

Hialurono rūgštis, kurios molekulinė masė yra tarp 50 ir 1,000 kDa teikia daugiausiai naudos odai –tai parodė ir daugelis mokslinių tyrimų. Geriausia odai tinkanti HR molekulinė masė yra apie 130 kDa.

Hialurono rūgšties dydis parodo, kiek giliai ingredientas  gali prasiskverbti į odą. Atlikti tyrimai parodė, kad  mažos molekulinės masės, mažesnės nei  500 kDa  nano-hialurono rūgštis:

  • Sumažina raukšlių gylį
  • Padidina drėgmę odoje
  • Padidina odos elastingumą akių zonoje
  • Drėgmė geriau absorbuojasi odoje
  • Vizualiai pagerina odos būklę.

Kokius odos priežiūros produktus rinktis?

Odos priežiūros priemonių gausoje lengva pasimesti, tačiau, jei produkto sudėtyje rasite šiuos hialurono rūgšties komponentus, o dar geriau jei jie bus visi vienoje priemonėje – jums pasisekė. Tai jūsų odai suteiks daugiausiai naudos. Taigi odos priemonės, kurių sudėtyje yra naudojama įvairios molekulinės masės hialurono rūgštis turėtų skirtis ir kaina.

Ant odos priežiūros priemonės pakuotės HR ir jos išvestiniai produktai yra žymimi tarptautiniu INCI ženklinimu.

  • hydrolyzed hyaluronic acid
  • sodium acetylated hyaluronate
  • sodium hyaluronate
  • low molecular weight hyaluronic acid

Ar brangiau yra geriau?

Skirtingą priemonių su hialurono rūgštimi (HR) kainą dažnai lemia HR koncentracijos ir jos molekulinė masė. Paprastai, jei serumo ar kremo sudėtyje yra įvairios (mažos ir didelės) molekulinės masės HR, tokios priemonės kaina turėtų būti aukštesnė nei tos priemonės, kurioje naudojama paprasta HR. Kainą dažnai lemia ir prekės ženklo vertė, todėl kuo prekės ženklo vertė yras didesnė, tuo ir produkto kaina bus didesnė, nors sudėtis gali būti lygiavertė ar net “skurdesnė” nei pigesnio analogo. Taigi reikėtų pirmiausia žiūrėti į sudėtis, kiek priemonėje yra veikliųjų medžiagų ir kokios jų koncentracijos.

*Daltono teorija. Kiekvienas atomas turi tam tikrą nekintančią masę, vadinasi, bendra visų medžiagų masė joms reaguojant nekinta.