Kas yra peptidai ir koks jų poveikis odai?

Peptidai yra nedidelė, tarpusavyje sujungtų aminorūgščių, grandinė. Jie yra gerokai mažesni už baltymus ir yra svarbi pastarųjų sudedamoji dalis. Baltymai yra odos statybinis pagrindas. Be baltymų mūsų oda prarastų elastingumą, tekstūrą bei susiraukšlėtų. Visi odos struktūros sudedamieji baltymai turi savo biologinę funkciją. Tačiau atskiri peptidai, kaip baltymų sudėtinė dalis, ne visuomet yra biologiškai aktyvūs.

Keletas pavyzdžių, iliustruojančių peptidų poveikį odai:

  • Peptidai padeda atstatyti kolageno trūkumą. Baltymo kolageno, atsakingo už odos elastingumą, maži peptidai, kurie susidaro, natūraliam kolagenui skylant odoje, “signalizuoja” mūsų odai, kad reikia gaminti daugiau kolageno, nes senojo “atsargos” jau išseko. Kaip tai vyksta? Oda dirbtinai “pamaitinama” kremu, kurio sudėtyje yra kolageno peptidų. Pastarieji natūraliai sukelia kolageno sintezę, ir oda nuolat gauna baltymų papildymą.
  • Peptidai padeda prasiskverbti į giliausius odos sluoksnius ir maitina odą, pasižymi gydomosiomis savybėmis. Kadangi peptidai yra mažos molekulinės masės junginiai, jie patenka į vidinius odos sluoksnius ir kartu “perneša” odai naudingas medžiagas, kurios padeda odai gyti, turi antioksidacinių savybių bei padeda ląstelėms atsinaujinti.
  • Peptidai lygina odą ir mažina raukšles. Atskira peptidų rūšis – neuropeptidai gali turėti panašų poveikį kaip botoksas, jie gali blokuoti nervų perdavimo signalą tarp nervo ir veido raumens, ir išlyginti gilesnes “mimikos” raukšles.Peptidai yra baltymų irimo bei skilimo produktai ir dėl savo mažos molekulinės masės,  labai greitai praranda savo “gerąsias” savybes. Jie turi patekti į giluminius odos sluoksnius, todėl ypatingai svarbu, kad tokiose veido priežiūros priemonėse butų užtikrintas peptidų stabilizavimas, o sudėtinių dalių formuluotės turi būti preciziškai parinktos ir labai tikslios.

Taigi, jei renkatės kremus su peptidais – įsitikinkite, kad kremo formuluotė užtikrina peptidų stabilumą visą kosmetikos gaminio galiojimo laikotarpį bei tuo, kad kiti kremo komponentai padės peptidams patekti į giluminius odos sluoksnius ir “atlikti” savo darbą.

Šaltiniai:
“PEONIA LAB”
http://thedermblog.com/
Journal of Drugs in Dermatology, April 2016, supplemental, pages 63-71
http://www.paulaschoice.com