Dr. Edita Mištinienė, PEONIA LAB bendraįkūrėja ir PROFARMA vadovė

Aknė arba Acne vulgaris – yra vienas iš sunkesnių, dažnai chroniškų odos uždegimų, sukeliantis ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Aknė dažniausiai prasideda paauglystėje, gali užsitęsti pasiekus pilnametystę, ar net išlikti brandžiame amžiuje. Ja serga nuo 20 iki 40 proc. vyrų ir moterų, priklausomai nuo amžiaus. Aknės sukeltos odos komplikacijos gali labai skirtis.

Acne vulgaris, yra lėtinė uždegiminė riebalų liaukos – plauko folikulo odos liga, dažniausiai išryškėjanti veido, viršutinėje krūtinės ir nugaros dalies srityse. Aknė pasireiškia įvairių inkštirų, skausmingų uždegiminių arba pūlingų spuogų atsiradimu. Tai gana sunkiai gydomas ligos sutrikimas, o gydymas turi būti kompleksinis. Aknė atsiranda dėl keleto veiksnių: 1) sutrinka odos riebalinių liaukų veikla, todėl odoje žymiai padidėja riebalų gamyba; 2) poroms užsikimšus, riebalinių liaukų produktai “užrakinami” jų viduje, sudarydami palankią terpę daugintis  bakterijoms; 3) “negyvos” odos ląstelės, esančios odos porose nėra tinkamai pašalinamos ir užkemša plauko folikulo angą, todėl prasideda odos uždegimas. Nors aknė nėra vien bakterinis susirgimas, yra išskiriama trys pagrindiniai mikroorganizmai, sukeliantys šį odos uždegimą – tai Propionibacterium acneStaphylococcus epidermidis ir Malasezia furfur.

Atsižvelgiant į šios odos problemos prigimtį, nėra vieno ir paprasto sprendimo. Tai turi būti kompleksinis gydymas. Jau ilgą laiką aknė yra gydoma keletu gerai kosmetikos pramonėje žinomų aktyviųjų medžiagų, tokių kaip pieno rūgštis, salicilo rūgštis, glikolio rūgštis, benzoilo peroksidas. Sunkesniais atvejais yra pasitelkiami tam tikros grupės antiobiotikai, nors gydymas jais dažnai nėra itin sėkmingas ir sukelia nemalonių pašalinių reiškinių. Todėl šiandienos mokslas ieško efektyvesnių būdų jai tirti bei gydyti, įvertinant įvairius šio susirgimo aspektus.

Aknei gydyti -aukštosios technologijos

Viena iš aknės sukėlėjų – bakterijų naikinimui odos porų viduje reikia pasitelkti itin efektyvius būdus. Pirma, reikia “atverti kelią” aktyviai medžiagai į bakterijų veikimo vietą. Antra, reikia rasti neagresyvų, pageidautina ne antibiotinį, bet efektyvų bakterijų naikinimo būdą. Surasti tokį “elegantišką” būdą galima tik pasitelkiant rekombinantinius baltymus, kurie specifiškai veikia pasirinktas bakterijas. Norint sukurti tokį produktą, pirmiausia genų inžinerijos pagalba pagaminama labai daug baltymų, pasižyminčių antimikrobiniu poveikiu prieš vieną iš aknės sukėlėjų. Tuomet, naudojant efektyvius metodus, reikia įrodyti baltymų biologinį veikimą. Iš visų pasigamintų baltymų atrenkami efektyviausi, jie charakterizuojami, sukuriama atitinkama formuluotė, atliekami klinikiniai tyrimai in vitro- tyrimai su mikroorganizmais (aknės sukėlėjais) bei klinikiniai tyrimai ir tik tada produktą leidžiama naudoti. Šis pavyzdys iliustruoja, kad efektyvus ir specifinis biotechnologijų taikymas odos priežiūros priemonėse yra ilgas, kruopštus ir nemažai kainuojantis procesas.

Dauguma biotechnologijų bendrovių taiko įvairius metodus, ir tiria būdus, kaip kompleksiškai įveikti aknę – nuo riebalų išsiskyrimą mažinančių, iki aknės sukėlėjus veikiančių bei uždegimą gydančių formuluočių panaudojimo. Kadangi aknės gydymas yra itin kompleksiškas ir iki šiol dar nėra atrasta labai tikslingai aknės bakterijas galinčių įveikti priemonių, taigi ši veiklos sritis dar pakeliui į mokslinius atradimus.

PEONIA LAB, bendradarbiaujant su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir biotechnologijų bendrove “Profarma” sukūrė farmacinės kosmetikos priemonių, skirtų kovoti su akne, prototipus. Šiuo metu šios priemonės yra komercializuojamos ir netrukus bus pristatytos vartotojams.