Peonia Lab: Šioje apžvalgoje, norėtume trumpai apžvelgti BALTYMUS –kas tai, ir kuo jie naudingi mūsų odai.

Baltymai yra viena  pagrindinių mūsų organizmo, taip pat ir odos, sudedamųjų dalių. Oda yra pirmasis organizmo barjeras, apsaugantis nuo žalingo aplinkos poveikio. Veikiant vidiniams ar išoriniams aplinkos faktoriams, tokiems kaip UV spinduliai, laisvieji radikalai, teršalai, rūkymas ar natūralus senėjimas, oda praranda savo struktūrą, elastingumą bei pradeda raukšlėtis.

Oda turi savybę pati atstatyti pažeistą paviršių ir kovoti su natūraliu odos ląstelių senėjimu. Oda gamina labai daug įvairių augimo faktorių bei citokinų, kurie padeda ląstelėms “susikalbėti” tarpusavyje bei kontroliuoti odos ląstelių viduje vykstančius procesus. Įrodyta, kad apie 30-us gyvenimo metus žmogaus organizmas gamina tik apie 20 proc. augimo hormono, elastino bei kitų naudingų medžiagų reikalingų ląstelėms atsinaujinti. Šis sumažėjimas jaučiamas ir odos paviršiuje – oda tampa mažiau elastinga, išryškėja raukšlės, pigmentinės dėmės ir kiti nemalonūs senstančios odos požymiai. Yra nemažai rūšių odos ląstelių gyvavimo ciklui svarbių augimo faktorių, kaip pvz:

  • Fibroplastų augimo faktoriai (IGF) atsakingi už ląstelių dauginimąsi, taip rūpinasi, kad mūsų odoje būtų pagaminta pakankamai elastino, kolageno, hialurono rūgšties.
  • Epiderminis augimo faktorius (EGF) užtikrina, kad epidermio ląstelės daugintųsi ir gamintų kolageną bei elastiną, t.y. neleistų odai vysti ir raukšlėtis.
  • Insulino tipo augimo faktorius (IGF-1) – stimuliuoja ląstelių regeneraciją. IGF baltymas kontroliuoja DNR replikaciją ir stimuliuoja audinių atstatymą.
  • Visi citokinai apsaugo odą ne tik nuo mikropažeidimų, bet ir kontroliuoja, kad oda gamintų pakankamai kolageno ir elastino ir taip užtikrintų odos elstingumą.

Atsižvelgiant į visas teigiamas savybes, augimo faktoriai ir citokinai vis plačiau naudojami tiek estetinėje, tiek gydomojoje kosmetikoje. Klinikinių tyrimų metu gauti rezultatai parodė, kad naudojant odos priežiūros priemones su augimo faktorių ir citokinų mišiniais, jie efektyviai padeda kovoti su raukšlėmis, atstato tolygų odos paviršių, padeda kovoti su akne, odos pigmentacija ir pagerina odos būklę.

Buvo atlikta studija ir nustatyta, kad priklausomai nuo odos būklės, efektas naudojant kremus su augimo faktorių priedais, pasireiškia per 6-12 savaičių. Naudojant tiek laiko kremus su augimo faktoriais du kartus per dieną, pastebimai sumažėja smulkių raukšlelių aplink akis, pagerėja odos struktūra. Ta pati studija parodė, kad norint sustiprinti efektą, galima naudoti odos priežiūros priemones, pasižyminčias didesne antioksidantų ir augimo faktorių koncentracija. Tuomet rezultato pastebimumo laikas sutrumpėja iki 4-8 savaičių.

https://www.skinmedica.com/blog/growthfactors

Šaltiniai:

PEONIA LAB

https://www.skinmedica.com/blog/growthfactors

http://barefacedtruth.com/2015/03/28/growth-factors-skin-care-introduction

https://www.in-cosmetics.com/RXUK/RXUK_InCosmetics/documents/TRI-K%20-%20In-Cosmetics%202011.pdf